Blog

2019 Women of Innovation Finalists Announced

We’re pleased to announce this year’s Finalists in the 15th Anniversary Women of Innovation program!

These are some of Connecticut’s leading voices in the STEM fields, and we are happy to have the opportunity to draw attention to their amazing accomplishments.

Join us for Women of Innovation on Wednesday, March 27, at the Aqua Turf!

Register Now

Entrepreneurial Innovation and Leadership Finalists

Reem Alattas, Rumble Helmet LCC
Elena Cahill, Globele Energy and University of Bridgeport
Ann Flynn, IQ Telecom
Shana Schlossberg, Upward

Small Business Innovation and Leadership (100 or fewer employees) Finalists

Pamela Gupta, OutSecure Inc.
Karen Murdoch, Skyre, Inc
Mia Sumra, Scroll Network

Medium Business Innovation and Leadership (101-499 employees) Finalists

LeeAnn Maryeski, Sonalysts
Stacie Ropka, Ph.D., J.D., Axinn
Sharon Traficante, Connecticut Airport Authority

Large Business Innovation and Leadership (500+ employees) Finalists

Amy Antipas, Pfizer
Beatriz Blanco, Momentive Performance Materials
May Corn, United Technologies Research Center
Ruth Frank, Pitney Bowes Inc.
Parutta Leeyawanich, Pitney Bowes Inc.
Jamie Perry, COCC
Tara Rahemba, Alexion Pharmaceuticals
Sally Gut Ruggeri, Pfizer
Sarita Sahoo, Infosys Limited
Kathleen Zandi, Pfizer

Research Innovation and Leadership Finalists

Jinbo Bi, University of Connecticut School of Engineering
Lakshmi Nair, UConn Health School of Medicine
Julia Oh, The Jackson Laboratory
Bing Yan, University of Connecticut

Community Innovation and Leadership Finalists

Sarita Arteaga, DMD, UConn Health School of Dental Medicine
Jean Forsyth, Cyient
Patrice Gans, Random Hacks of Kindness Junior, Inc.
Marie-Claire Peakman, Pfizer

Youth Innovation and Leadership Finalists

Julia Hoffman, The Loomis Chaffee School
Hiba Hussain, Greenwich High School
Raina Jain, Greenwich High School
Melina Joseph, Engineering and Science University Magnet School
Annika Morgan, Joel Barlow High School
Elyece Patterson, Hartford Magnet Trinity College Academy

Secondary Academic Innovation and Leadership Finalists

Stephanie Johnson, The Country School
Karen Kaplan, Hamden Public Schools
Katherine Nuzzo, Joel Barlow High School

Post-Secondary Academic Innovation and Leadership Finalists

Maria Chrysochoou, Dept. of Civil and Environmental Engineering, University of Connecticut School of Engineering
Bama Govindaraja, Pitney Bowes Inc.
Laura Grabel, Wesleyan University

Collegian Innovation and Leadership Finalists

Valentina Baena, UConn Health
Yan Li, University of Connecticut ECE Department
Maryam Pardakhti, University of Connecticut School of Engineering

Inspiring STEM Equitability Award Finalists

Shoshannah Burnett, Sikorsky Aircraft – Lockheed Martin
Katherine Coyner, UConn Health
Christina Guzman-Toro, Pratt & Whitney
Kari Mull, Medtronic
Stephany Santos, University of Connecticut School of Engineering
Devra Sisitsky, McEIVR Inc. (501c3)/MakerspaceCT
Alice Turner, URISE Ventures
Maranda Wong, Pratt & Whitney